Tvrdá voda je voda, která obsahuje vysoký obsah rozuštěných nerostů. V největší míře jsou to CaO a MgO, oxid vápenatý a oxid hořečnatý. Tvrdá voda může být přechodně či trvale. Trvalá má v sobě rozpuštěné chloridy, sulfidy, křemičitany a dusičnany. Přechodná tvrdá voda obsahuje rozpuštěný Ca(HCO3)2 (hydrogenuhličitan vápenatý). Když se pak vysráží, vznikne CaCO3 (uhličitan vápenatý) neboli vodní kámen.
Jak vzniká tvrdá voda >> koloběh vody v přírodě.
Co tvrdá voda způsobuje v domácnosti
Tvrdá voda v domácnosti způsobuje vápenné úsady a vodní kámen, který tvoří bílo-hnědé usazeniny. Vodní kámen, který je usazený uvnitř rozvodu vody, bojlerů, praček, myček, kávovarů, vodovodních baterií a rychlovarných konvic, výrazně snižuje jejich výkon a životnost. Vápenné usazeniny na bateriích a obkladech znepříjemňují úklid koupelen a kuchyní. Tvrdá voda velmi zvyšuje spotřebu pracích a mycích prostředků a celkově snižuje efektivitu a prací schopnost.
Také úsady v bojleru a v kotli zásadně zvyšují spotřebu energie potřebné k ohřevu vody. Mytí v tvrdé vodě může u citlivých jedinců a dětí způsobovat vysychání kůže.
Tvrdost vody v ČR
0 – 4 °dH = velmi měkká voda (sníh, déšť, destilovaná voda bez minerálů)
4 – 8 °dH = měkká voda (studánky, prameny, vyjímečně i vodovod)
8 – 15 °dH = polotvrdá, středně tvrdá voda (vodovod)
15 – 21 °dH = tvrdá voda (vodovod, studně)
21 a více °dH = velmi tvrdá voda (studniční voda a vodovodní voda z vápenatých a krasových oblastí)
Jakou máte tvrdost vody vy?