Vodní kámen je bělavý povlak, který se usazuje na spotřebičích, v nádobí a zanáší i potrubí. Vodní kámen je velmi nepříjemným hostem, který umí způsobit i značnou finanční újmu. A to buď jednorázovou, kdy se vodní kámen uvolní z vody a postupně zanáší například bojler či domácí pračku, která najednou jednodušše přestane fungovat, jelikož se díky vodnímu kameni zadře. Nebo varianta dvě, která je ale v podstatě součástí i varianty jedna – vodní kámen dlouhodobě snižuje účinnost pracích a čistících prostředků. Díky tomu je potřeba prostředků používat více, vzrůstá i samotná spotřeba vody, což se samozřejmě projeví na účtech.
Vznik vodního kamene
Vodní kámen vzniká při postupném uvolňování minerálů z vody. Jedná se především o soli vápníku a hořčíku (uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý). Tyto minerály se do vody dostanou při její cestě ze spodních vrstev na povrch. Čím více voda protéká např. vápencovým podložím, tím více je tvrdá a tím více doma způsobí všem známý vodní kámen. Naopak voda povrchová bývá měkká. Vznik vodního kamene je tedy ovlivněn tvrdostí vody.
Speciálním případem je voda destilovaná, která je zbavena naprosto všech minerálů i těch důležitých pro lidský organismus – v podstatě voda superměkká. Tato voda však není vhodná k pití. Úpravna tvrdé vody AquaSoftener upraví vodu jen na požadovanou tvrdost, takže do těla se dostane, přesně to co má.
Babské rady při menších nánosech
V počátečním boji může pomoci soda či kyselina citrónová jimiž stačí místo, kde je vodní kámen usazen, potřít a nechat nějakou dobu působit. Čím větší je zasažení povrchu, tím déle je potřeba působit.
Dávejte si však pozor, protože například vodovodní baterie, které jsou často pochromované, můžete sodou nebo kyselinou citrónovu naopak poškodit.
Odstranění vodního kamene
Je několik řešení pro odstranění vodního kamene. Každé se hodí pro jinou situaci a každé je jinak účinné. Metody odstranění vodního kamene můžeme rozdělit principielně na základní tři:
- mechanické odstranění vodního kamene – kámen odíráme mechanicky nějakým nástrojem
- chemické odstranění vodního kamene – kámen rozpouštíme za pomoci kyselin (chlorovodíková či kyselina citrónová)
- fyzikální metody odstranění vodního kamene – magnetická úpravna, galvanická úprava pomocí zinkové anody
Ideální je ale samozřejmě vzniku vodního kamene zcela předejít změkčením vody, kterou používáme. Vodu lze změkčovat také několika způsoby. Za nejúčinnější a trvalé se považuje metoda iontové výměny, která je popsaná na stránce změkčení vody.